Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Sivas - ZaraSivas - Zara
KEVENLİKEVENLİ
Köyü DerneğiKöyü Derneği
WwwWww
.KevenliKoyu..KevenliKoyu.
ComCom
Takip Edin Takip Edin

Dernek
Dernek Logosu Dernek Logosu

Reklamlar Reklamlar


Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz
Anket Anket

  • 14.11.2011deneme1105 hit0 yorum
Basın Bülteni Basın Bülteni

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@kevenlikoyu.com

google-site-verification: googlec2c5f5469272c8de.html

İLÇEMİZİ TANIYALIM

Yörede Oğuz boylarının isimlerini taşıyan köylerin, (Avşar, Kızık, Eymür, Iğdir, Dodurga, Kargın) varlığı Türklerin Anadolu´ya ilk geldikleri zamanlardan beri Zara´da bulunduklarına işaret etmektedir.

Şeyh Merzuban Hazretlerinin Zara civarının İslamlaşmasında büyük rol oyandığına inanılır. Anadolu Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat (miladi 1210 civarları) Şeyhe cok ihtimam etmiştir. Anadolu Selçuklularının Moğollar tarafından yıkılmasını kesinleştiren Kösedağ Savaşı Zara´da olmuştur (1243). Moğol hakimiyetinden sonra Zara Eratna ve Kadı Burhanettin devletlerinin idaresinde kalmıştır.


Önemli not: ZARA adındaki her iki a harfi de kısa olarak telaffuz edilir. İlk a´yi uzatmak Zaralılar gözünde cahillik işaretidir.


Yapılan son araştırmalara göre ilçe ve çevresinde ilk olarak neolitik dönemde yerleşildiği sanılmaktadır. Zara- Hafik arasında höyük de yapılan kazıda neolitik dönem özellikleri gösteren çakmak taşından minik uçlar, el değirmeni taşları ve hayvan kemikleri gibi buluntular çıkmıştır.

Zara 1888 Devlet salnamesine göre Kanuni Sultan Süleyman´ ın 1539 yılında bir fermanla Koçgiri Aşiretinin yerleştirildiği 1836 yılında Koçgiri adıyla nahiye , 1886 yılında kaza olmuştur. O yıllarda Zara´da biri orta öğretim okulu almak üzere 40 öğrencili Rüştiye ile toplam 16 okul bulunmaktaydı.

En Güzel Köyü

Kevenli Köyü

Konumu 

Sivas ilinde, yukarı Kızılırmak havzasındadır. İlçe merkezi Sivas şehrinin 70km kadar doğusunda, Sivas-Erzincan-Erzurum yolu (E23) üzerindedir. 39.8978° Kuzey, 37.7583° Doğu koordinatlarındadır. Kuzeyinde Karadeniz Daglarinin uzantıları, kuzeydoğusunda Kösedağlar, doğusunda İmranlı-Karacaviran platosu ve Karasırt, güneyinde Delidağ ve Karabel doğal sınırları ile çevrilidir. Ortalama irtifa 1600 metredir.

Akarsu ve Gölleri 

Tamamı Türkiye sınırları içinde olan en uzun nehir Kızılırmak, komşu ilçe İmranli´da doğup, Zara´yı doğudan batıya keser. Fakat, ancak ilçe merkezinden sonra genişlemeye başlar. Sivas istikametinde olan Tödürge Gölü Sivas ilinin en büyük gölüdür. Bol tuzlu ve kireçli sularında gümüş ve yayın balığı vardır.

Dağları ve Yaylaları 

Suşehri tarafında4110 metre irtifa ile en yüksek dağıdır. Diğer yüksek dağlar Beydağ (2.802 m) ve Yılanlı´dır (2200 m).

Şerefiye yolu üzerinde Kurbağa yaylası Sarıpınar gözesi ile bilinir. Kösedağ´da çok sayıda yayla vardır, bazıları Karapınar, Yağlıyurt, Ağmaşat, Paşaçayırı, Ortayurt ve Boyatası yaylalarıdır. Kösedağ´la Zara arasında Çataltepe yaylası vardır. ayrıca beydağında da yaylalar vardır korkut köyüne yakın olarak ve kendileri kullanmarı nedeniyle oralı olanlar iyi bilirler. bunlar koççukuru,kırdo,sırımlı... vs. gibi

İklimi 

İlçede kara iklimi hakimdir, yazları sıcak ve kurak (10 ile 25 °C arası)(öğle vakti penyeyle dolaşabilirsiniz ama akşam olunca kazaklar montlar giyilir), kışlar soğuk ve karlıdır(0 ile -30 °C arası).

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,332

KevenliKoyu.Com © 2009
Sivas Zara Kevenli Köyü Derneği http://www.KevenliKoyu.com

Tam Ekran